Titles of Talks/Posters
•
Vahid Alamian (Islamic Azad University Sari Branch,
Iran):
Some properties of the Schur multiplier and covers of Lie Algebras.
• Kaidi El Amin (Universidad de Almeria, Spain):
Centralizers in semiprimitive algebras and descent spectrum in Banach algebras.
• Nicolas Andruskiewitsch (Universidad Nacional de Cordoba, Argentina):
On pointed Hopf algebras with non-abelian group.
• Fernando Martins Antoneli Junior (Universidade do Porto, Portugal):
Nonlinear Dynamics of Networks - Algebraic Formalism.
• Gonzalo Aranda-Pino (Universidad Complutense de Madrid, Spain):
Leavitt path algebras for countable graphs.
• Viatcheslav Artamonov (Moscow State University, Russia):
On semisimple finite dimensional Hopf algebras.
• Yuri Bahturin (Memorial University of Newfoundland, Canada):
Large Lie algebras.
• Mamadou Barry (Cheikh Anta Diop University, Senegal):
Characterizations of FGI-Duo-Rings.
• Viktor Bekkert (UFMG, Brazil):
Derived categories for algebras with radical square zero.
• Pilar Benito (Universidad de La Rioja, Spain):
Triples and celebrated constructions.
•Brian Boe (University of Georgia, USA):
Nilpotent Lie algebra cohomology in small characteristic.
• Victor Bovdi (Univesity of Debrecen, Hungary):
Lie nilpotency indices of modular group algebras.
• Murray R. Bremner (University of Saskatchewan, Canada):
Structure constants for the universal enveloping algebra of the four-dimensional non-Lie Malcev algebra.
• Andre Gimenez Bueno (IME-USP, Brazil):
TBA
• Sheila Campos Chagas (Universidade Federal do Amazonas, Brazil):
Limit groups are conjugacy separable.
• Flavio Ulhoa Coelho (IME-USP, Brazil):
The bound quiver of a split extension.
• Ben Cox (College of Charleston, USA):
A boson type realization of toroidal sl(n).
• Onofrio Mario Di Vincenzo (Universit`a di Bari, Italia):
On ∗-polynomial identities of block triangular matrix algebras with involution.
• Ivan Dimitrov (Queen’s University, Canada):
Weight modules over ^sl(2).
• Vlastimil Dlab (Carleton University, Canada):
Standardly stratified algebras.
•Michael Dokuchaev (IME-USP, Brazil):
Partial projective representations and partial actions.
• Alberto Elduque (Universidad de Zaragoza, Spain):
Tits construction, Freudenthal’s Magic Square, and modular simple Lie superalgebras.
•Raul Antonio Ferraz (IME-USP, Brazil):
Central units in integral group rings.
• Vitor de Oliveira Ferreira (IME-USP, Brazil):
Free fields in division rings.
• Walter Ferrer Santos (Universidad de la Republica, Uruguay):
A relative approach to geometric invariant theory.
• Miguel Ferrero (UFRGS, Brazil):
Prime ideals of partial skew group rings over polycyclic by finite groups.
•Frank Michael Forger (IME-USP, Brazil):
TBA
• Nataliya Golovashchuk (Kyiv T.S.University, Ukraine):
On a module spaces of representations.
• Jairo Zacarias Goncalves (IME-USP):
Involutions and free pairs of units in integral group rings.
• Dimitar Grantcharov (San Jose State University, USA):
Extensions of weight modules with bounded weight multiplicities.
• Alexander Grishkov (IME-USP, Brazil):
Commutative Moufang loops and commutative alternative algebras in characteristic 3.
• Marines Guerreiro (Universidade Federal de Viçosa, Brazil):
TBA
• Juan Carlos Gutierrez-Fernandez (IME-USP):
On Right-Nilalgebras of Index 4.
• Henrique Guzzo Junior (IME-USP, Brazil):
The bar-radical of Jordan baric algebras.
• Edson Ryoji Okamoto Iwaki (IME-USP, Brazil):
Hypercentral units in integral group rings and the hyperbolicity of a modular group algebra.
• Sandra Mara Alves Jorge (UFMG, Brazil):
Central Polynomials of Matrices over the Infinite Dimensional Grassmann Algebra.
• Victor G. Kac (MIT, USA):
TBA
• Seok-Jin Kang (Seoul National University, Korea):
Perfect crystals and Young walls.
• Laiachi El Kaoutit (Universidad de Granada, Spain):
Double distributive law, rings and corings.
• Iryna Kashuba (IME-USP, Brazil):
Representation type of alternative algebras.
• Vladislav Khartchenko (Universidad Autonoma de Mexico, Mexico):
Right coideal subalgebras in Uq(sl)n.
• Plamen Koshlukov (IMECC-UNICAMP, Brazil):
Graded identities, central polynomials and embeddings.
• Dessislava Koshlukova (IMECC-UNICAMP, Brazil):
Profinite and pro-p completions of Poincare duality groups.
• Mikhail Kotchetov (Memorial University of Newfoundland, Canada):
Group gradings on simple Lie algebras in positive characteristic.
• Alexei Krasilnikov (UnB, Brazil):
TBA
• V.G. Kupriyanov (IF-USP, Brazil):
Non-Lagrangian equations and there quantization.
• Alicia Labra (Universidad de Chile, Chile):
On the classification of commutative right-nilalgebras of dimension four.
• Piroska Lakatos (University of Debrecen, Hungary):
Bounds for the spectral radius of Coxeter transformation.
•Jesus Laliena (Universidad de La Rioja, Spain):
Maximal subalgebras of alternative superalgebras.
• Yves Lequain (IMPA, Brazil):
Simple Shamsuddin Derivations of K[X1,...,Xn] and Cyclic Maximal Left Ideals of the Weyl Algebra An(K): An effective Approach.
• Fernando Levstein (Universidad Nacional de Cordoba, Argentina):
The root system of G2 and the split octonions.
• Fang Li (Zhejiang University, China):
The natural quiver of an artinian algebra and generalized path algebras.
• Jose Ignacio Liberati (Universidad Nacional de Cordoba, Argentina):
Irreducible representations of conformal superalgebras.
• Maria Concepcion Lopez-Diaz (Universidad de Oviedo, Spain):
The Wedderburn decomposition in finite-dimensional alternative superalgebras of characteristic 2.
• Eduardo do Nascimento Marcos (IME-USP):
2-d Koszul algebras.
• Fabian Martın-Herece (Universidad de La Rioja, Spain):
Irreducible LY-algebras of non-simple type.
• Consuelo Martınez-Lopez (University of Oviedo, Spain):
Representation theory of simple finite dimensional Jordan superalgebras.
• Olivier Mathieu (Universite Louis Pasteur, France):
TBA
• Kevin McCrimmon (University of Virginia, USA):
The associative algebra of Finitely Deep Matrices.
• Alexei Miasnikov (McGill University, Canada):
TBA
• Daniel Mondoc (Royal Institute of Technology, Sweden):
Models of exceptional compact simple Kantor triple systems.
• Adriano Adrega de Moura (IMECC-UNICAMP, Brazil):
Finite-Dimensional Representations of Hyper Loop Algebras.
• Lucia Satie Ikemoto Murakami (IME-USP, Brazil):
TBA
• Daniel K. Nakano (University of Georgia, USA):
Cohomology and Support Varieties for Lie Superalgebras.
• Sonia Natale (Universidad Nacional de Cordoba, Argentina):
Simple Hopf algebras and deformations of finite groups.
• Sergiy Ovsienko (Kyiv T.Shevchenko University, Ukraine):
Galois rings, invariant differential operators and Gelfand-Kirillov conjecture.
• Irene Paniello-Alastruey (Universidad Publica de Navarra, Spain):
Strongly nonsingular Jordan pairs.
•Hyungju Park (KIAS, South Korea):
Syzygies and free resolutions of noncommutative algebras and their representations.
• Jiri Patera (Universite de Montreal, Canada):
TBA
• Jose M. Perez-Izquierdo (Universidad de La Rioja, Spain):
Ideals on the universal enveloping algebra of Lie triple systems.
• Victor Petrogradsky (Ulyanovsk State University, Russia):
Self-iterating Lie algebras.
•Aline G. S. Pinto (UnB, Brazil):
Centre-by-metabelian pro-p groups of type FPm.
• Francisco Cesar Polcino-Milies (IME-USP, Brazil):
Group identitites on units of group (and loop) rings.
•Daniela Moura Prata (IMECC-UNICAMP, Brazil):
Representações torcidas de quivers.
• Michel L. Racine (University of Ottawa, Canada):
*-Polynomial Identities of (Mn(k),∗).
• Roldão da Rocha (UNICAMP/IFT-UNESP, Brazil):
Clifford algebra-parametrized octonions and generalizations.
• Carlos Rojas-Bruna (Universidad de Chile, Chile):
Trace forms on commutative algebras satisfying an identity of degree four.
• Nikolay Romanovskii (Russian Academy of Sciences, Russia):
On algebraic geometry over solvable groups.
• Liudmila Sabinina (UAEM, Mexico):
Some remarks on the structure of LF-quasigroups.
• Ednei Aparecido Santulo Junior (IMECC-Unicamp, Brazil):
Graded embeddings into T-prime algebras.
• Manuel Saorin (Universidad de Murcia, Spain):
Classification of compactly generated t-structures on the derived category of a Noetheriancommutative ring.
• Anliy Natsuyo Nashimoto Sargeant (IME-USP, Brazil):
Verma type modules over an extended affine TKK algebra.
• Alistair Savage (University of Ottawa, Canada):
A geometric realization of a crystal graph commutor.
• Phill Schultz (University of Western Australia, Australia):
Root Bases of Polynomials over Integral Domains.
• Pavel Shumyatsky (UnB, Brazil):
Centralizers in locally finite groups.
• Said Najati Sidki (UnB, Brazil):
TBA
• Viviane Ribeiro T. da Silva (UFMG, Brazil):
Cayley Unitary Elements in KG and Fibonacci Coefficients.
• Arkadii Slinko (University of Auckland, New Zealand):
Algebraic properties of discrete cones.
• Oleg Smirnov (College of Charleston, USA):
Representations of a Lie Triple System as Representations of its Enveloping Algebra.
• Alexander Stolin (University of Goteborg, Sweden):
Classification of quantum groups.
• Eduardo Tengan (IME-USP, Brazil):
A Bloch-Ogus sequence in degree 2 and Division algebras over Qp(t).
• Maribel Tocon (Universidad de Cordoba, Spain):
The ideal of the Lesieur-Croisot elements of a Jordan algebra. II
• Ualbai Umirbaev (Eurasian National University, Kazakhstan):
TBA
• Benjamin Wilson (University of Sydney, Australia):
Highest-weight theory for truncated current Lie algebras.
• Pavel Zalesski (UnB, Brazil):
TBA
• Andrei Zavarnitsine (Sobolev Institute of Mathematics, Russia):
Subalgebras of the Cayley algebra over a finite field.
• Efim Zelmanov (University of California - SanDiego, USA):
TBA
• Natalia Zhukavets (Czech Technical University in Prague, Czech Republic):
Free Malcev and alternative superalgebras on one odd generator.